امضاي توافقنامه بهينه سازي پالايشگاه تبريز با كره جنوبي
زمان/تاریخ انتشار : شنبه 14 مرداد 1396
بازدیدها : 993

توافقنامه همکاری بین ایران و کره جنوبی برای تأمین مالی و ارتقای فناوری و کیفیت فرآورده های پالایشگاه تبریز به امضا رسید.

به گزارش روابط عمومي وامور بين الملل پالايشگاه تبريز ، توافق نامه همکاری میان شرکت پالایش نفت تبریز و کنسرسیومی متشکل از شرکت­ های مهندسی و ساختمان اس­کی (SKEC) از کره ­جنوبی و ­ طراحی و ساختمان نفت (ODCC) از ایران ، امروز( شنبه، ۱۴ مردادماه ۱۳۹۶ ) در هتل اسپیناس پلاس تهران امضا شد.

این توافق نامه در حضور مقامات عالی رتبه دولتی و پارلمانی دو کشور با هدف تبدیل نفت کوره به فرآورده­ های با ارزش بالاتر مطابق استاندارد یورو 5 به امضاء رسید.

اجرای این پروژه ۱.۶ میلیارد یورویی از طریق طراحی و مهندسی، خرید، تأمین کالا و تجهیزات، ساختمان و نصب از طریق کنسرسیوم ایرانی کره ای و تأمین فاینانس از منابع مالی بانک­های کره جنوبی خواهد بود.

با امضای این قرارداد ۴۸ ماهه نفت کوره از 20 درصد ظرفیت فعلی پالایشگاه به کمتر از 2 درصد کاهش خواهد یافت و ارتقای کیفی فرآورده های پالایشگاه نفت تبریز از جمله بنزین، گازوئیل، تاسیسات گوگردزدایی و دیگر تاسیسات این پالایشگاه وارد فاز اجرایی و عملیاتی میشود.

پیش از این با توافق میان کارفرما و پیمانکار ، قراردادی به منظور عملیات امکان سنجی فنی - اقتصادی با هدف کاهش تولید نفت کوره و ارتقای کیفی فرآورده ها با شرکت SKEC کره جنوبی به امضا رسیده بود.

پس از گذشت یک سال با تکمیل مطالعات امکان سنجی فنی - اقتصادی پروژه توافق نامه این همکاری با اعلام آمادگی KOREA EXIM BANK در حمایت از این پروژه به صورت پیش توافقHEAD OF AGREEMENT نهایی و امروز به امضای طرفین رسید. 


نظرات