پالایشگاه تبریز، پالایشگاه پاک کشور شناخته شد
زمان/تاریخ انتشار : پنج شنبه 12 بهمن 1396
بازدیدها : 835

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز با اشاره به رتبه نخست این واحد در حوزه زیست‌ محیطی در بین پالایشگاه‌های کشور گفت: این شرکت همگام با تولید به مسایل زیست محیطی و تولید فرآورده‌های با استاندارد روز جهانی توجه ویژه دارد.

به گزارش روابط عمومي واموربين الملل پالايشگاه تبريز غلامرضا باقری دیزج روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: با اجرای پروژه‌های مختلف زیست محیطی از سال 88 توانسته ایم در زمینه شاخص فضای سبز، پساب، پسماند، آلاینده‌های هوا، مدیریت مصرف انرژی، خاک و آب، آموزش فرهنگ زیست محیطی از وضعیت مناسبی در بین 9 پالایشگاه کشور برخوردار شویم.
وی احداث واحد بنزین‌سازی جدید با اعتباری افزون بر 265 میلیون یورو با هدف تولید بنزین منطبق با استانداردهای زیست محیطی ( یورو) را از جمله این پروژه ها عنوان کرد.
باقری دیزج افزود: احداث واحد گرانولاسیون گوگرد تولیدی با 80 میلیارد ریال اعتبار با هدف کاهش انتشار ذرات گوگرد از دیگر پروژه های اجرایی است که در مهرماه 92 آغاز و خرداد 94 پایان یافت.
وی اضافه کرد: پروژه بازیافت گازهای ارسالی به فلر (FGR ) نیز با هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و آلاینده های اتمسفری با هزینه 5 میلیون یورو در این شرکت اجرایی شده است.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز ادامه داد: خرید، نصب و راه‌اندازی سیستم‌های پایش لحظه‌ای بویلرها با هدف پایش آنلاین گازهای خروجی از دودکش‌ها به منظور کنترل بهینه احتراق و کاهش انتشار آلاینده‌های اتمسفری با هزینه 10 میلیارد ریال در سال 91 آغاز و سال 93 به پایان رسیده است.
وی خاطرنشان کرد: پروژه تفکیک لجن‌های نفتی، بیولوژیکی و آهکی، با هدف مدیریت بهینه پسماند و بازیافت لجن‌های تولیدی در تصفیه خانه با هزینه 17 میلیارد ریال از دیگر پروژه های زیست محیطی اجرا شده این شرکت است .
باقری دیزج با اشاره به اجرای پروژه طراحی شبکه پایش آب های زیرزمینی و احداث و حفر گمانه‌ها، گفت: این پروژه با هدف پایش منظم آبهای زیرزمینی به منظور شناسایی و کنترل منابع آلاینده با اعتبار 3.5 میلیارد ریال اجرایی شده است.
وی تاکید کرد: پروژه شناسایی، اندازه ‌گیری و ارزیابی کمی و کیفی منابع آلاینده هوا (EFD) نیز با هدف مدیریت کنترل و حذف منابع آلاینده و بروزرسانی سیستم مدیریت زیست محیطی ISO–14001 با صرف هزینه 1.7 میلیارد ریال از دیگر پروژه های زیست محیطی پالایشگاه تبریز است.
مدیرعامل شرکت پالایش تبریز همچنین به هزینه‌یابی جریان مواد MFCA براساس استاندارد 14051 با هدف کاهش ضایعات و انتشار آلاینده‌ها و استقرار سیستم مدیریت سبز با 1 میلیارد ریال اعتبار اشاره کرد.
وی یادآور شد: پالایشگاه تبریز در این مدت بیش از 113 میلیارد ریال و 270 میلیون یورو اعتبار به اجرای پروژه‌های زیست محیطی تخصیص داده است.
باقری دیزج اظهار کرد: با توجه به اقدامات انجام یافته و همچنین براساس گزارش ها و پایش‌های شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، پالایشگاه تبریز از بین 9 شرکت پالایشی کشور با کسب امتیاز 97.1 از مجموع 100 امتیاز رتبه نخست دررتبه‌بندی زیست‌محیطی شرکت‌های پالایشی را به خود اختصاص داده است.
مراحل اجرایی پالایشگاه تبریز از سال ۱۳۵۳ آغاز شد و در سال ۱۳۵۶ به پایان رسید.
نفت خام مورد نیاز پالایشگاه تبریز توسط شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و از میدان نفتی اهواز، توسط یک خط لوله ۱۶ اینچ تأمین می‌شود. شرکت پالایش نفت تبریز دارای ۱۴ واحد پالایش و ۱۰ واحد سرویس‌های جانبی است.
بنزین معمولی و یورو 4 ، گاز مایع، نفت گاز، نفت کوره، نفت سفید، بنزن، گوگرد و قیر از عمده تولیدات این پالایشگاه است.

 

 


نظرات