شهادت جانباز 70 درصدی پالایشگاه تبریز
زمان/تاریخ انتشار : شنبه 21 بهمن 1396
بازدیدها : 742

خسرو يعقوب آذري جانباز 70 درصدی پالایشگاه تبریز به مقام شهادت نائل شد

خسرو يعقوب آذري جانباز 70 درصد پالایشگاه تبریز که 23 مهرماه سال 1359 در بمباران واحد آب صنعتي با اصابت تركش موشك هواپيماهاي رژيم بعثي به فیض جانبازی نائل شده بود، پس از 37 سال تحمل رنج و مشقت عوارض ناشی از جانبازی به 29 نفر از یاران و همکاران شهیدش در پالایشگاه پیوست.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت پالایش نفت تبریز ، یعقوب آذری در زمان جنگ رئيس نوسازي مكانيك پالایشگاه تبریز بود که در دومین حمله هواپیماهای عراق به این پالایشگاه در سن 31 سالگی دو پای خود را از دست داد و تا سال 86 در سمتهای رئيس هماهنگي و تعميرات كالا و مسئول منازل سازماني به فعالیت خود ادامه داد و پس از آن بازنشسته شد. 

پس از بمباران پالايشگاه در جلسه‌اي قرار شد به منظور جلوگيري از كمبود مواد سوختي ، پالايشگاه هر چه سريعتر راه اندازي شود و قسمتي از اين مسئوليت به من واگذار شد با كمك همه همكاران كارها به سرعت آغاز شد . در حال بررسي نقشه مربوط به كنترل برق بودم كه ناگهان صداي انفجار مهيبي فضا را پركرد. بلافاصله به روي زمين دراز كشيدم ولي با انفجار بعدي به هوا پرتاب شدم و پنج يا شش متري آن طرفتر زمين خوردم . همه در حال دويدن و گريز از صحنه انفجار بودند خواستم بلند شده بدوم كه احساس ناتواني كردم وقتي برگشتم ديدم هردو پايم قطع شده است. 

در اين حمله اتاق كنترل مركزي الف و اطاقهاي مجاور و باطري ها به طور كلي منهدم شده و به واحد آب و برق و بخار خسارات زيادي وارد آمد و 6 نفر شهيد و 18 نفر ديگر مجروح شدند  و با تلاشهاي شبانه روزي كاركنان در مدت 57 روز قسمتهاي آسيب ديده بازسازي و دوباره راه اندازي شد. این بخشی از روایت خسرو يعقوب آذري از زمان حمله و لحظه جانباز شدن و شهادت دوستانش در پالایشگاه تبریز است که 37 سال زندگی او را تحت تاثیر قرارداد و در نهایت 10 بهمن ماه 1396 به فیض شهادت نائل آمد.


نظرات