10 اُمین جلسه ستاد هماهنگی تجارت فرامرزی آذربایجان شرقی در شرکت پالایش نفت تبریز برگزار شد
زمان/تاریخ انتشار : یکشنبه 13 اسفند 1396
بازدیدها : 555

10 اُمین جلسه ستاد هماهنگی تجارت فرامرزی آذربایجان شرقی به ریاست جهانگیری؛ سرپرست امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری در شرکت پالایش نفت تبریز برگزار شد.

در این جلسه، غلامرضا باقری؛ مدیر عامل شرکت پالایش نفت تبریز به توانمندی های آزمایشگاه های دو شرکت پالایشگاه تبریز و پتروشیمی تبریز برای تعیین ماهیت و تشخیص فرآورده های نفتی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ما در پالایشگاه دو آزمایشگاه تخصصی در حوزه نفت داریم و آزمایشگاه های مان کاملاً مجهز هستند و بر اساس الزامات استاندارد، نفت خام و فرآورده های حاصل از مشتقات آن در هر سه مرحله ورود، فرآیند تولید و خروج از نظر الزامات کیفیت استاندارد مراحل آزمایشگاهی را طی می کنند.

سپس با اظهار بر اینکه 90 درصد فروش محصولات ما، متعلق به دولت است و ما تنها 10 درصد محصولات مان را به صنایع پایین دستی می فروشیم، ادامه داد: ما تنها برای آنچه که خودمان می فروشیم 100 میلیارد تومان مالیات می دهیم و مصمم هستیم با توجه بیش از پیش به مسایل زیست محیطی پروژه های خود همچون، احداث واحدهای گوگرد زدایی از نفت گاز با هدف تولید محصول مطابق استاندارد یورو چهار، ایزومریزاسیون جهت تولید کل محصول بنزین با استاندارد یورو چهار که هم اکنون 40 درصد این محصول با استاندارد یورو چهار عرضه می شود، و همچنین با نصب واحد بازیافت گازهای انتهایی گوگرد سازی به منظور افزایش راندمان بازیابی گوگرد از 95 به 99/5 درصد گام های بلندی را در این حوزه برداریم.

مدیر عامل شرکت پالایش نفت تبریز در همین راستا با بیان اینکه از سال 92 تا 95، 300 میلیون یورو بهره برداری داشته ایم، ابراز داشت: بالای 100 میلیون یورو، محصول هم آماده بهره برداری است و برای سال بعد یک گام بلند با سرمایه گذاری 1/6 (یک و شش) یورو برای تولید روغن موتور بر اساس آخرین متد استاندارد و کاهش مازوت به کمتر از 10 درصد را خواهیم داشت.

در ادامه باقری به تلاش های انجام شده در راستای انتقال مالیات بر ارزش افزوده پرداختی از تهران به استان اشاره کرد و گفت: در صورت تحقق این موضوع مهم مالیات این شرکت به بیش از 350 میلیارد تومان در سال خواهد رسید.

شایان ذکر است، غلام رضا باقری ضمن برنامه بازدید میدانی از پالایشگاه تبریز نیز با تکیه بر معرفی این شرکت، طرح ها و استراتژی توسعه آن، اظهار داشت: براساس آرمان شرکت، پالایش نفت تبریز، پیشروِ پالایشگاه منطقه خاورمیانه با اعتبار جهانی است و بر مبنای مأموریت خود، تأمین خوراک، تولید و عرضه فرآورده های نفتی مورد نیاز مشتریان با استانداردهای کیفی روز را برعهده دارد.

باقری در ادامه این بازدید، بهبود و توسعه پایدار کسب و کار با تأکید بر ارزش آفرینی و مسؤولیت های اجتماعی را از استراتژی های این شرکت خواند و با تکیه بر ظرفیت طراحی اولیه 80 هزار بشکه در روز، طراحی بنیادی شرکت یو او پی، طراحی تفصیلی، نصب و اجرای اسنم پروجتی ایتالیا ادامه داد: این شرکت سال 56 به بهره برداری رسیده، و با تأمین نفت خام از طریق خط لوله ای از ری به تبریز ، افزایش ظرفیت به 110 هزار بشکه در روز را انجام داده و در سال 91 خصوصی سازی شده، و همچنان مصمم به اجرای مأموریت های خود می باشد.

وی در همین خصوص، به تأسیسات و زیرساخت های جانبی با مساحت 150 هکتاری، پنج مخزن ذخیره نفت خام با 1.2 میلیون بشکه و  56 مخزن ذخیره اشاره کرد ایشان افزایش بهره وری عملیات تولید به میزان 10 درصد فعلی، تنوع بخشی محصولات به میزان 30 درصد فعلی و مطالعه طرح جامع ارتقای کیفی و اینتگراسیون با سال پایه 1394- سال هدف 1399، را از اهداف استراتژی  عملیات و طرح های زیرساختی جانبی این شرکت خواند.

وی در همین راستا، خرید و نصب آنالایزرهای آنلاین دودکش ها جهت ایجاد امکانات پایش مستمر وضعیت آلایندگی کوره ها و طراحی، ساخت و نصب سیستم تصفیه آب به روش اسمز معکوس جهت افزایش میزان بازیافت آب از 65 درصد به 95 درصد را از دیگر پروژه های زیست محیطی شرکت پالایش نفت تبریز برشمرد.  

باقری با تکیه بر سبد پروژه های ارتقای کیفی نفت گاز، احداث واحد گوگرد زدایی از نفت گاز، واحد بازیافت گازهای انتهایی گوگرد سازی، احداث واحد خلوص سازی هیدروژن، احداث برج خنک کننده جدید و اصلاح شبکه آب خنک کننده را از محصولات این سبد قلمداد کرد.

سپس، احداث واحد های اختلاط روغن های روان کار، ایزومریزاسیون نفتا، مطالعات طرح جامع و انتگراسیون فرآیندی را از پروژه های مستقل این شرکت خواند و در تبیین مزیت های راه اندازی واحد اختلاط روغن، گفت: با راه اندازی این واحد، امکان تولید روغن با ظرفیت 30-40 هزار تن در سال، تولید روغن موتورهای دیزلی و بنزینی تک و چند گریدی، تولید روغن های صنعتی، تولید ضد یخ برای مان مهیّا می شود.

سپس با بیان اینکه این پروژه از خرداد 93 شروع شده، پیش بینی می شود ظرف دو ماه آینده به بهره برداری برسد، اعتبار این طرح را 15 میلیون یورو خواند و گفت: با راه اندازی فاز یک این واحد به تنهایی 10 محصول دیگر بر 13 محصول این شرکت اضافه خواهد کرد.

علی جهانگیری؛ سرپرست امور اقتصادی استانداری آذربایجان شرقی نیز طی 10 اُمین جلسه ستاد هماهنگی تجارت فرامرزی استان با تأکید بر تسهیل تعیین ماهیت و تشخیص فرآورده های نفتی با بهره گیری از توانمندی آزمایشگاه های استان و ضرورت بازتعریف ارتباط اقتصادی با جمهوری آذربایجان، گفت: برای صرفه جویی در هزینه های بخش های مختلف فنی باید فرآورده های نفتی در استان به یک فرایند تبدیل شود.

وی در همین خصوص خواستار اهتمام جدی و پیشقدم شدن تمامی کارشناسان اقتصادی دولتی در برطرف سازی موانع پیش روی سرمایه گذاران و صنعتگران متذکر شد: ما باید با تمام توان به دنبال راهکارهای منطقی برای برطرف سازی مشکلات بخش اقتصاد باشیم و در این مورد، انتظار داریم بخش های دولت ابتکار عمل بیش تری در این راستا نشان دهند.

وی با تأکید بر استفاده بهینه از ظرفیت کشورهای همسایه در راستای توسعه اقتصادی استان و بیان اینکه جمهوری آذربایجان به عنوان یکی از کشورهای مورد هدف می تواند در ایجاد ارتباط ما با دیگر کشورها تاثیرگذار باشد، ادامه داد: در این خصوص، ما نیازمند بازتعریف ارتباط اقتصادی با این کشور هستیم و باید متوجه باشیم که این کشور توانسته با ایجاد ارتباطات اقتصادی خوب خود با مجموعه های اقتصادی بین المللی، گام های خوبی بردارد، از این رو، با نظر به وجود مشترکات مختلف فرهنگی، ارزیابی مجدد این ارتباط اقتصادی می تواند کمک خوبی برای ما باشد.

سرپرست امور اقتصادی استانداری آذربایجان شرقی با اشاره به پتانسیل های صنعت طلا، نقره، جواهرات و مصنوعات در سطح استان نیز، بر رونق اقتصادی این بخش تأکید کرد و گفت: باید توسعه این فعالیت ها در دستور کار بخش های کارشناسی قرار گیرد و جا دارد بخش خصوصی نیز با دست پر و  کار تخصصی در این جلسات حضور داشته باشد.

 


نظرات