رتبه اول زیست محیطی شرکت های پالایشی کشور به پالایشگاه تبریز رسید
زمان/تاریخ انتشار : یکشنبه 19 شهریور 1396
بازدیدها : 510

 مسئول واحد محیط زیست شرکت پالایش نفت تبریز از کسب رتبه نخست این شرکت در حوزه زیست محیطی در بین سایر پالایشگاه های کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومي پالايشگاه تبريز ، مسعود لطفی منش با اعلام این خبر گفت: این ارزیابی هر ساله توسط مدیریت HSEQ شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی بین تمامی پالایشگاه های نفت کشور انجام می شود.

وی ادامه داد: پالایشگاه تبریز از بین ۹ شرکت پالایشی کشور بطور مشترک با پالایشگاه آبادان با کسب امتیاز ۹۷.۱ از مجموع ۱۰۰ امتیاز رتبه نخست در تعیین رتبه بندی زیست محیطی شرکت های پالایشی را کسب کرد.

مسئول واحد محیط زیست شرکت پالایش نفت تبریز اظهار کرد: ارزیابی ها بر اساس ۱۰ شاخص فضای سبز، پساب، پسماند، آلاینده های هوا، گزارشات زیست محیطی، کسب گواهینامه و جوایز زیست محیطی، مدیریت مصرف انرژی، خاک و آب، آموزش و فرهنگ زیست محیطی و هزینه پروژه های زیست محیطی انجام می گیرد.

وی افزود: در حوزه فضای سبز طبق قوانین و مقررات زیست محیطی بایستی صنایع و واحدهای تولیدی ۱۰ درصد از فضای کل خود را به فضای سبز اختصاص دهند که این شرکت علاوه بر پوشش این استاندارد به مرز ۲۸ درصد رسیده است.

لطفی منش در خصوص مدیریت پساب اضافه کرد: واحد تصفیه پساب این شرکت با کارایی بالا در حال بهره­برداری با قابلیت تصفیه فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی است که کلیه پساب ارسالی به این واحد پس از تصفیه به عنوان آب جبرانی و در سیکل بسته مورد استفاده قرار می­گیرد.

وی گفت: در خصوص دفع اصولی پسماند نیز مطابق روش اجرایی مدیریت پسماند، الزامات و قوانین زیست محیطی کلیه پسماندهای عادی، صنعتی و ویژه با تحویل به شرکتهای تائید شده سازمان محیط زیست از قبیل مدیریت پسماند شهرداری مدیریت می شود.

مسئول واحد محیط زیست شرکت پالایش نفت تبریز با اشاره به اقدامات زیست محیطی این پالایشگاه، افزود: این شرکت در بخش انطباق محصولات با استاندارد های روز محصول بنزین با استاندارد یورو ۴ را عرضه می کند و پروژه GHP را بمنظور انطباق محصول گازوئیل با استاندارد یورو ۵ با سرمایه گذاری ۷۰ میلیون یورو در دست اجرا دارد.

وی ادامه داد: همچنین در راستای مدیریت کربن منتشره به محیط اجرای پروژه بازیابی گازهای ارسالی به فلر ( FGR ) را در سال ۹۵ در قالب مکانیسم CDM با اعتبار پنج  میلیون دلار اجرا و در حال بهره برداری می باشد.

لطفی منش اظهار کرد: در بخش انرژی پروژه بهینه سازی سیستم هوای فشرده برای اولین بار در کشور در پالایشگاه تبریز توسط سازمان توسعه صنعتی ملل متحد UNIDO در حال برگزاری است و سیستم تولید و توزیع بخار پالایشگاه تبریز به عنوان PILOT در بین صنایع کشور انتخاب شده و اقدامات اولیه آن سازمان انجام شده و در حال عقد تفاهم نامه است. 

 

 


نظرات