گرامیداشت یاد و خاطره شهدای پالایشگاه تبریز در هشت سال دفاع مقدس
زمان/تاریخ انتشار : چهارشنبه 26 مهر 1396
بازدیدها : 785

یاد و خاطره شهدای پالایشگاه تبریز در هشت سال دفاع مقدس طی مراسمی با حضور جمعی از سرداران و فرماندهان نظامی و انتظامی، مسئولین استانی و خانواده های شهدای این پالایشگاه برگزار شد.

 مدیر عامل پالایشگاه تبریز در این مراسم با اشاره به اهمیت پالایشگاه تبریز گفت: به جهت امنیتی بودن محصولات این شرکت و نیز تامین سوخت منطقه شمالغرب کشور در زمان جنگ بارها مورد حمله صدام بعثی قرار گرفت.
غلامرضا باقری دیزج افزود: در هشت سال دفاع مقدس این پالایشگاه ۱۹ بار مورد حمله صدامیان قرار گرفت و ۲۹ شهید تقدیم اسلام و انقلاب کرد.
وی ادامه داد: در حمله ۲۳ مهرماه سال ۵۹ نیز به جهت اینکه شش شهید و ۱۸ زخمی برجای گذاشت این روز بعنوان بزرگداشت شهدای شرکت پالایش نفت تبریز نامگذاری شد.
باقری هدف از برگزاری این بزرگداشت را زنده نگهداشتن یاد وخاطره شهدا و ارج نهادن به خانواده های آنها دانست و گفت: تجدید میثاق با آرمان های شهدا و امام (ره)، حفظ و تقویت فرهنگ شهادت طلبی و ایثارگری، ایجاد فرصت برای تبیین عالمانه شهید و شهادت و گسترش بصیرت دینی و نیز ایجاد اتحاد و وفاق با حلقه زدن دور شهدا و مقدسات از دیگر اهداف برپایی این همایش می باشد.
وی در ادامه به اهمیت شرکت پالایش نفت تبریز (پالایشگاه تبریز) در مقطع کنونی نیز اشاره کرد و افزود: پالایشگاه تبریز با تولید سالانه ۵٫۵ میلیون تن فراورده نفتی که ۹۰ درصد آن سوخت است نقش بسزایی در اشتغالزایی کشور دارد.
مدیر عامل شرکت پالایش نفت تبریز افزود: پالایشگاه تبریز پتانسیل های قوی برای سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال و تولید دارد بطوری که از سال ۹۲ الی ۹۵ علیرغم دو سال ضرر دهی توانسته است ۴۵۰ میلیارد تومان مالیات پرداخت کرده و ۳۰۰ میلیون یورو جهت ارتقاء کیفی فرآورده ها سرمایه گذاری کند که در سال ۹۶ به میزان ۱۰۰ میلیون یوروی آن به بهره برداری خواهد رسید همچنین در سال ۹۶ جهت کاهش نفت کوره و تبدیل آن به فرآورده های با ارزش توافقنامه ای به میزان ۱٫۶میلیارد یورو امضاء گردیده که ظرف ۴۸ ماه آینده با مشارکت کره ای ها آغاز خواهد گردید.
وی به سخنان دور از ادب رئیس جمهوری آمریکا نیز اشاره کرد و گفت: سخنان سخفیف رئیس جمهور آمریکا جز آبیاری درخت تنومند اتحاد ملی تاثیری نخواهد داشت.
مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، بزرگداشت شهدای پالایشگاه تبریز را زنده نگاه داشتن یاد و خاطره شهدا و تجلیل از اهداف و راه آنان دانست و گفت: امروز دشمن و در راس آن آمریکای جنایتکار با عملیات روانی و شبیخون فرهنگی توطئه هایی برای نابودی اسلام ناب محمدی دارد، آنها با اسلام عربستان و ترکیه و دیگر کشورها کاری ندارند زیرا در اسلام آنها استکبار ستیزی و حفظ ارزش های اسلامی جایی ندارد.
سردار عزت اله جعفری افزود: ما باید این اسلام را که حاصل خون شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی است و اکنون به الگویی در جهان تبدیل شده است حفظ و آن را در مدارس، پالایشگاه و کل دنیا اشاعه دهیم.
وی هدف دشمنان را نابودی جوانان دانست و گفت: غرب و بویژه آمریکا قلب جوانان ایران را هدف گرفته است و می خواهد این اسلام ناب را از قلب آنها خارج کند و این در حالی است که آنها این جوانان و مردم را نمی شناسند و نمی دانند که مردم ایران زیر چتر و سایه رهبری هرگز از نظام جدا نمی شوند.
مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان شرقی هم نقش پالایشگاه تبریز را در زمان جنگ بسیار سازنده توصیف کرد و گفت: پالایشگاه تبریز بارها در زمان جنگ مورد حمله دشمنان قرار گرفت ولی هر بار ایستادگی کرد.
قاسم صمدیان افزود: پالایشگاه تبریز یکی از محورهای دفاع مقدس و مشهدالشهدا است و خاکی است که شهدای ما از آن عروج کرده اند و مقدس می باشد.
وی بزرگداشت نام و یاد شهدا را بنوعی ادامه راه شهدا و ایثارگران دانست و گفت: پالایشگاه تبریز نه تنها در دوران دفاع مقدس بلکه در اقتصاد منطقه و کشور نیز نقش کلیدی و اساسی دارد.
در این مراسم محمد ولی نصیبی نویسنده کتاب «پالایشگاه تبریز در گذر نفت و جنگ تحمیلی» خاطراتی از حمله های هوایی دشمن به این پالایشگاه و جانفشانی کارکنان صدیق آن بیان کرد. در پایان مراسم محل یادمان شهدای پالایشگاه توسط خانواده شهدا، سرداران، فرماندهان، مسئولان و کارکنان شرکت با نواخته شدن مارش نظامی گلباران گردید.


نظرات