رئیس جمهوری گفت: خودکفایی در تولید و تامین گازوئیل و بنزین و بی نیازی از واردات گاز در زمستان، همچنین ارتقای کیفیت فرآورده ها و بهبود محیط زیست، از جمله گام های بلند وزارت نفت در دولت تدبیر و امید است.

به گزارش روابط عمومي پالايشگاه تبريز ، دکتر حسن روحانی امروز (پنجشنبه، دهم مردادماه) پس از افتتاح سه طرح صنعت پالایش کشور در تبریز، در جمع مدیران پالایشگاه نفت تبریز افزود: امروز افتتاح‌های متعددی در حوزه نیرو و پالایشگاهی داشته‌ایم و اینکه در یک استان، در یک روز میلیاردها تومان طرح و پروژه افتتاح می‌شود، نشان‌دهنده پیشرفت کشور است.

وی گفت: در مجموع وزارت نفت و همه شرکت‌های همکار این وزارتخانه کار بزرگی را در طول دولت تدبیر و امید انجام داده‌اند که خودکفایی در گازوئیل و بنزین از اهم آن است. در گاز هم اگرچه در تابستان‌ها خودکفا بودیم، اما در زمستان نیازمند می‌شدیم و هم‌اکنون در زمستان‌ها هم روی پای خود می‌ایستیم.

رئیس جمهوری ادامه داد: در تولید نفت هم پس از برجام کار بزرگی انجام شد و تولید و صادرات نفت تحول بزرگی را تجربه کرد؛ مهم‌تر آنکه این تحول تنها در ظرف چند ماه رخ داد، همه این دستاوردها نشان‌دهنده همت بزرگ کارکنان و مهندسان صنعت نفت است.

به گفته دکتر روحانی، عملکرد وزارت نفت در میدان‌های مشترک هم قابل‌توجه بوه است، به طوری‌که توانسته‌ایم در بعضی میدان‌ها، معادل و گاهی بیش از طرف مقابل نفت و گاز تولید کنیم.

وی مسئله محیط زیست را برای دولت بسیار حائز اهمیت خواند و گفت: نخستین گام ما حذف بنزین پتروشیمی‌ها بود. زمانی بود که چاره‌ای نداشتیم، اما از آنجا که این اقدام آلودگی زیادی ایجاد می‌کرد به‌تدریج آن را حذف کردیم؛ نفت‌گاز هم آلودگی زیادی داشت، اما امروز کیفیت آن بسیار ارتقا یافته است.

رئیس‌جمهوری تاکید کرد: رسانه‌ها باید اقدام‌های زیست‌محیطی را که به سلامت و زندگی مردم مرتبط می‌شود برای مردم توضیح دهند و اطلاع‌رسانی کنند.

دکتر روحانی با بیان اینکه اکنون بنزین و گازوئیل با کیفیت‌های مختلف با یک قیمت عرضه می‌شود، ادامه داد: اگرچه مردم با نگاه کردن به هوای شهرهایشان متوجه بهبود محیط زیست می‌شوند، اما بیان ارقام و آمار فعالیت‌هایی که منتهی به ارتقای کیفیت سوخت در کلانشهرها شده، بسیار مهم است.

به گفته وی، در مسئله گاز، بحث رفاه هم به موضوعات زیست‌محیطی اضافه شده و وزارت نفت کار بسیار بزرگی انجام داده است؛ این روند ادامه دارد که بر اساس آن سالانه ۳ هزار روستا گازرسانی می‌شوند.

رئیس جمهوری یادآور شد: امروز می‌توان پالایشگاه تبریز را پالایشگاه پاک معرفی کرد و این موفقیت را به صنعت نفت، پالایشگاه تبریز، مردم آذربایجان شرقی و مردم ایران تبریک می‌گوییم.

بر اساس این گزارش، تبدیل استاندارد کل بنزین تولیدی پالایشگاه تبریز به استاندارد یورو ۵، تولید گازوئیل یورو ۵ و تولید روغن پایه و روغن‌های روان‌ساز از مجموعه‌ طرح‌هایی است که با حضور دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسمی رسیدند.

واحد بنزین‌سازی جدید با ظرفیت روزانه ۲۰ هزار بشکه، تغییر کاربری واحد کاتالیستی به واحد ایزومریزاسیون نفتای سبک با ظرفیت ۱۰ هزاربشکه در روز، تصفیه نفت‌گاز جدید با ظرفیت روزانه ۳۰ هزار بشکه، همچنین اختلاط و تولید روغن‌های روان‌ساز با ظرفیت سالانه ۴۰ هزار تن و تولید روغن پایه به ظرفیت سالانه ۹۰ هزار تن، از پروژه‌های وابسته به سه طرح کلی هستند که امروز به‌صورت رسمی افتتاح شد.

تبدیل کل بنزین تولیدی به استاندارد یورو ۵ به میزان ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر در روز، تبدیل حدود یک سوم نفت‌گاز تولیدی به استاندارد یورو ۵ به مقدار ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر در روز، تکمیل زنجیره تامین و برندسازی و تکمیل ۸۰ درصدی روغن پایه گروه ۲ وارداتی مصرفی واحد اختلاط و تولید روغن‌های روان‌ساز برای تکمیل زنجیره تامین از دستاوردهای طرح‌های یادشده به شمار می‌آیند.