انجام تعمیرات اساسی واحد هیدروکراکر شرکت پالایش نفت تبریز

مدیر نگهداری و تعمیرات شرکت پالایش نفت تبریز از تعمیرات اساسی واحد آیزوماکس (U-600) خبر داد.

مهدی کفاشان اظهار کرد: واحد هیدروکرارکر ( آیزوماکس) شرکت پالایش نفت تبریز، یکی از واحد‌های پر اهمیت و  استراتژیک است که مأموریت تولید محصولاتی از جمله گاز بوتان، گازوئیل، نفت سفید، آیزو ریسایکل، سوخت هواپیمای مسافربری ATK، حلال های AW402 ،AW406 و نفتای سبک و سنگین را بر عهده دارد و از نظر اقتصادی جزو واحد های سود‌ ده شرکت است.

وی ادامه داد: واحد آیزوماکس تحت فشار عملیاتی و دمای بالا انجام می‌شود لذا نیازمند توجه مضاعف در زمان های تعمیرات اساسی و بهره برداری است.

وی در رابطه با تاریخ انجام این تعمیرات افزود: طبق برنامه ریزی های انجام شده، عملیات تعمیر از هشتم خرداد ماه شروع و طی ۲۸ روز یعنی در  پنجم تیرماه به پایان رسید و در مدار تولید قرار گرفت.

کفاشان با اشاره به میزان نیروی انسانی دخیل در این امر، خاطر نشان کرد: این تعمیرات توسط نیروهای داخلی و بومی استانی و به میزان ۵۲ هزار و ۶۰۰ نفر بر ساعت انجام شد.

وی افزود: یکی از مهمترین تجهیزات این واحد که مورد تعمیرات اساسی قرار گرفته، کوره‌ی TH-603 است که به طور کامل کلیه‌ی تیوب ها و اجزای داخلی آن طبق استاندارد های موجود توسط متریال های به روز، تعویض شد.

وی ادامه داد: توربو کمپرسور TC-602 نیز تحت تعمیرات اساسی قرار گرفت که به عنوان قلب واحد آیزوماکس است.

مدیر اداره‌ی نگهداری و تعمیرات شرکت پالایش نفت تبریز با اشاره به انجام تعمیرات در شرایط کرونایی، خاطر نشان کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا، کلیه‌ی نظارت های لازم طبق دستورالعمل های ستاد ملی مبارزه با کرونا انجام شد و تمامی پروتکل ها رعایت شد که در این راستا کارشناسان بهداشت اداره‌ی HSEQ نیز شرایط را کنترل کردند.

کفاشان در پایان تاکید کرد: با استعانت از الطاف خداوند متعال و همت و تلاش کلیه‌ی مدیران، مهندسان، متخصصین و کارکنان خدوم شرکت، این عملیات بدون هیچگونه حادثه و کاستی به سرانجام رسید.