راه‌اندازی پروژه بازیافت گازهای انتهایی واحد گوگردسازی در شرکت پالایش نفت تبریز

مدیر پروژه‎‌ی واحد TGT شرکت پالایش نفت تبریز از راه‌اندازی پروژه‌ی بازیافت گازهای انتهایی واحد گوگردسازی در این شرکت خبر داد.

احمد قربانی در گفت‌وگو با روابط عمومی و اموربین الملل شرکت پالایش نفت تبریز در خصوص واحد TGT اظهار کرد: نظر به مسئولیت‌های اجتماعی شرکت پالایش نفت تبریز، حفظ محیط زیست در کلان شهر تبریز و منطقه شمالغرب کشور در اولویت می‌باشد لذا در راستای تعهد و رعایت استانداردهای زیست محیطی و کاهش گازهای آلاینده هوا و همچنین انتشار ریزگردها، به دستور هیأت مدیره محترم شرکت پالایش نفت تبریز، در سال ۹۷ مطالعات اولیه برای بازیافت گازهای انتهائی واحد گوگرد آغاز شد.


وی ادامه داد: بعد از برگزاری مناقصه در فروردین ماه سال ۹۸ با موافقت مدیرعامل محترم پالایشگاه تبریز و امضاء قرارداد، بخش EP پروژه به یک شرکت ایرانی بنام کیمیا پترو گاز ایلیا (KPE) واگذار و مقرر شد که طراحی مهندسی پایه، مهندس تفصیلی و تدارکات پروژه در طی ۱۸ ماه عملیاتی و به اتمام برسد.

وی در رابطه با ظرفیت این واحد افزود: ظرفیت این واحد ۱۱۰ تن در روز بوده و هزینه‌ی سرمایه‌گذاری ارزی آن برای بخشEP و بخش C به ترتیب به مبلغ ۵ میلیون یورو و ۱۰۰ میلیارد ریال است.

قربانی با اشاره به اهمیت این واحد خاطرنشان کرد: با توجه به آلاینده بودن ترکیبات عنصر گوگرد و زیان‌آور بودن آن بر محیط زیست و سلامتی انسان لذا طبق استاندارد صنعت نفت در قسمت خروجی دود کش‌ها، مقدار مجاز گاز سولفوریک اسید (H۲S) باید زیر ۱۰ppm باشد، که بعد از راه اندازی واحد SRU+TGT ، مقدار این گاز در دودکش واحد در حدود ۴.۳ppm و کمتر از حد مجاز خواهد بود و این امر علاوه بر کاهش آلودگی هوا سبب افزایش تولید ۸/۸ تنی گوگرد بصورت روزانه نیز خواهد شد.

وی در خصوص تعداد کارکنان این واحد یادآور شد: تاکنون در بخش(EPC) مهندسی، تدارکات و نصب تجهیزات درحدود یک هزار و ۷۵۰ نفر روز کار توسط پیمانکاران و تیم پروژه انجام شده است.

وی همچنین بیان کرد: انجام کارهای مهندسی و تدارکات بر عهده‌ی شرکت ایرانی (KPE) و راه‌اندازی، نظارت و بازرسی آن برعهده‌ی متخصصین شرکت پالایش نفت تبریز است.

مدیر پروژه‌ی واحد TGT با اشاره به میزان پیشرفت پروژه گفت: این پروژه ۹۴ درصد پیشرفت کرده است که امیدواریم تا آخر مهر ماه سال ۱۴۰۰، عملیات نصب تجهیزات مکانیکی و پیش راه‌اندازی و احد TGT به اتمام برسد.

وی در خصوص تجهیزات این واحد متذکر شد: با توجه به اینکه در سال‌های اخیر در قسمت ساخت تجهیزات مورد نیاز صنایع نفت و گاز پیشرفت چشمگیری در کشور ما ایجاد شده است لذا تقریبا ۸۵ درصد از تجهیزات این پروژه از شرکت‌های داخلی و ۱۵ درصد آن از سایر کشورها تامین شده است.

وی در پایان تاکید کرد: به دلیل حساس و هزینه بر بودن این واحد، نظارت و بازرسی آن جهت انتخاب متریال، ساخت و نصب صحیح و بهره برداری ایمن، از اهمیت خاصی برخوردار است لذا این موضوع مهم توسط کارکنان زحمتکش این شرکت در حال انجام می‌باشد.