سمینار تهدیدات و آسیب‌پذیری صنایع شیمیایی با رویکرد صنایع نفت و گاز از منظر پدافند غیرعامل به میزبانی شرکت پالایش نفت تبریز و با حضور مدیران و کارشناسان حوزه فرماندهی پدافند غیرعامل منطقه کوجوار برگزار شد.


امیرحسین علمشاهی، مدیر HSEQ شرکت پالایش نفت تبریز در گفت‌وگو با روابط عمومی و امور بین الملل  این شرکت با اعلام این خبر اظهار کرد: سیاست‌‍‌ها و اهداف کلی پدافند غیرعامل در شرکت پالایش نفت تبریز در دو محور کاهش آسیب‌پذیری فرآیندی و غیرفرآیندی و حصول اطمینان از مدیریت شرایط اضطراری با برگزاری مانورهای دورمیزی و میدانی متمرکز است.

وی ادامه داد: انجام مطالعات اطمینان‌سنجی و بازنگری نقاط تجمع امن و مسیرهای فرار ایمن در شرایط اضطراری، تقویت ناوگان آتش‌نشانی، راه‌اندازی سامانه‌های اعلان نشت و حریق و شناسایی و ارزیابی ریسک واحدهای فرآیندی بخشی از برنامه‌های انجام شده و در دست اقدام این شرکت هستند.

وی خاطرنشان کرد: نصب سامانه اعلان نشت گاز در واحدهای فرآیندی، اقدام در خصوص ایستگاه دوم آتش‌نشانی، به‌سازی و مقاوم‌سازی اتاقک کلرزنی، پیاده‌سازی سیستم واکنش در شرایط اضطراری و شناسایی مخاطرات و ارزیابی ریسک واحدهای فرآیندی، یوتیلیتی و مخازن در راستای جاری‌سازی نمونه‌ای از اقدامات کلان آتی پالایشگاه هستند.

دکتر مجید علی‌زاده، مدیر ارشد گروه کاسپین، عضو انجمن ایمنی آمریکا، کانادا و انگلستان سخنران اصلی این سمینار بود و مدعوین آن نیز از مدیریت پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان‌شرقی و مسئولین صنایع تحت پوشش حوزه فرماندهی مسئولین پدافند غیرعامل حوزه کوجوار بودند.

گفتنی است؛ واژه‌شناسی پدافند غیر عامل، قوانین و استاندارد، انواع مخاطرات و آسیب‌پذیری خطرات، روش THIRA و برنامه ریکاوری حوادث از محورهای اصلی این سمینار بودند.